Jak bylo na workshopu v Beskydech

Náš první fotoworkshop v Beskydech byla spíše taková “hurá akce”, kterou jsem zorganizoval v podstatě za minutu dvanáct. Ale jak asi někteří víte, neplánované akce bývají nejlepší.

A jak workshop probíhal?

Jediné, z čeho jsem měl největší obavu, bylo počasí. To, jak nám vyšlo by se dalo popsat jedním slovem – luxus! Modré nebe a 15 stupňů na konci října, co více si přát?!
Po úspěšném nalezení místa k parkování (nebyli jsme jediní, které hezké počasí vylákalo do Beskyd) a stručné instruktáži jsme na vodopády dorazili krátce po jedné hodině. Místa je u hlavního vodopádu hodně, takže měl každý dostatek prostoru k fotografování a nikdo nikomu nepřekážel v záběru. Vlhko a kluzké kameny důkladně prověřily akrobatické dovednosti všech zúčastněných. Vhodné oblečení a hlavně kvalitní nepromokavá obuv se náramně hodila při hledání dalších kompozic v okolí hlavního vodopádu. Je jich tam opravdu hodně. Cca. dvě hodiny nám bohatě stačily k tomu, abychom se dostatečně vyřádili a někteří dokonce zcela vybili baterie.

Fotoworkshop v Beskydech Fotoworkshop v Beskydech

Postřehy:

  1. Ano, živý náhled (focení přes display) opravdu hodně vybijí baterii.
  2. Ano, u vody je chladněji.
  3. Ano, pro focení u vody je vhodná nepromokavá obuv.
  4. Ano, kameny u vody kloužou.
  5. Ano, stativ lze postavit také do vody.

Cesta zpět k autům i krátká přestávka na občerstvení v podobě kávy, čaje nebo polévky nás opět rozehřála k další akci. Někdo však musel počkat až mu v tvarohových knedlících rozmrznou borůvky 🙂

Ideální načasování a krásné počasí přispělo k tomu, že jsme po krátkém přesunu na další lokaci mohli prakticky ihned fotit krásné beskydské výhledy na Lysou horu i na kostel sv. Ignáce z Lyoly s Radhoštěm v pozadí.

Fotoworkshop v Beskydech Fotoworkshop v Beskydech

Díky západu slunce a tím i stále se měnícímu světlu jsme měli ideální možnost fotit v různých světelných podmínkách. Vyzkoušeli jsme si focení v protisvětle nebo naopak se světlem v zádech. Důkladně natrénovali tvorbu kompozice krajiny, skladbu obrazu a použití vhodných filtrů.

Fotoworkshop v Beskydech

Po západu slunce jsme si názorně ukázali, jak se dá kouzlit s expozičním časem a jak dostat světlo do fotografie, i když tam fakticky není.

Fotoworkshop v Beskydech

Na závěr workshopu, když už padla rosa a někteří byli promrzlí na kost, jsme si vyzkoušeli mimo jiné také fotografování noční oblohy. Já jsem žádnou fotku nestihl, ale snad někdo z účastníků nějakou pošle nebo nasdílí na Facebook.

Postřehy:

  1. Ano, v noci bývá chladněji.
  2. Ano, na kopci občas trochu fouká vítr.

Kdo měl s sebou drátěnou spoušť mohl dokonce používat delší časy závěrky než 30 sekund a fotit v režimu “bulb”. Několikaminutové expozice v noci mají své kouzlo a ne vždy je ideální počasí pro takovéto fotky. Proto jsem pro společné foto všech účastníků workshopu tuto experimentální variantu.

Fotoworkshop v Beskydech

Fotografie je vyfocena prakticky v úplné tmě (svítil pouze měsíc) s expozičním časem tři a čtvrt minuty. Světelný efekt jsem vytvořil pomocí malé ruční svítilny.

To, zda se nám společné foto i workshop jako takový povedl, posuďte sami. Já osobně jsem s výsledkem po všech stránkách spokojen a už se moc těším na další termín workshopu, který bude příští rok na jaře. Věřím, že nám stejně jako letos bude přát počasí, přijdou i ti, kteří letos nemohli a opět si to pořádně užijeme! Pojistit si volné místo lze již nyní na stránce workshopu.

Poznámka: Pro absolvování workshopu je nutné mít alespoň základní dovednosti ovládání fotoparátu ideálně v rozsahu kurzu Základy fotografování. Tento workshop je ideální pro praktický nácvik používání: manuálního režimu “M”, práci s expozičním časem, clonou, ISO a základů kompozice.

lektor
Tomáš Drozd, fotograf a lektor kurzů fotografování

Fotografování se aktivně věnuji od roku 2001. V roce 2008 vedu první kurzy fotografování pro začínající a mírně pokročilé fotografy a v roce 2012 zakládám Kurzyfocení.cz.

Facebook

Rubriky
0 Comments
0 Pings & Trackbacks

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.