Jak fotit motýly?

Nechce se vám brzy ráno vstávat a přesto byste rádi udělali pár hezkých fotografií motýlů? Opijte je! Ano, čtete správně. Opít motýla je ideální způsob, jak ho přimět k tomu, aby neodletěl pokaždé, když se přiblížíte s fotoaparátem.

Jak tedy na to? Na zahradě jsme letos měli úplně obsypanou broskvoň. Pár broskví na stromě zůstalo a některé již nahnilé ležely na zemi. Posbírali jsme je do kbelíku, který jsme pod stromem nechali. Díky slunci a teplu začaly broskve v kbelíku rychle hnít a plesnivět. Vůně kvasícího ovoce přilákala všelijaký hmyz včetně motýlů. Když jsem šel kolem, všiml jsem si, že se motýli nijak nebojí a mohu se k nim přiblížit velmi blízko. Neváhal jsem, běžel pro foťák a udělal pár snímků.

kýbl s ovocem

Druhý den se situace opakovala, ale motýlů už tam bylo mnohem více (asi si to někde řekli 🙂 ). Bylo však brzy a motýli ještě nebyli dost nacucaní, proto vždy, když jsem se přiblížil, ulétli. Odpoledne jsem si vzal židli, sedl ke kbelíku a čekal. Ve čtyři hodiny odpoledne už byla pijatyka v plném proudu. Motýli byli už tak opilí, že se dali vzít do ruky, sedali mi na oděv a vůbec se nebáli. Měl jsem tedy dostatek času na to si počkat, až sedne některý motýl na vhodné místo k fotografování. V jednu chvíli jich kolem létalo i deset najednou. Převážně to byly Babočky admirálové. Párkrát přiletěl i dle mého soudu náš nejkrásnější motýl Babočka osiková, ale tu se mi bohužel vyfotit nepodařilo. No, snad příště.

Babočka admirál

Pro fotografování jsem použil makroobjektiv Canon EF 50mm f2.5 Macro + Teleconverter Kenko 2x. Pro ještě lepší výsledky by bylo jistě dobré použít makroblesk, stativ nebo i pár odrazných nebo difúzních destiček. Příští rok zkusím vymyslet, jak např. scénu naaranžovat tak, aby motýli sedali tam, kde potřebuji a výsledky byly co nejlepší.

Tento článek prosím berte jako jako můj postřeh, který vám snad někdy pomůže k lepším fotografiím motýlů. Ne všechny druhy motýlů se živí šťávou z ovoce, proto se vám takto podaří přilákat jen některé druhy. Pro více informací o motýlech nebo pomoc s jejich určením se bude hodit odkaz na atlas českých motýlů.

Přeji dobrý lov.

Babočka admirál Babočka admirál Babočka admirál Babočka admirál Babočka admirál Babočka admirál Babočka bílé C Babočka admirál
Rubriky
Jeden komentář
  1. Argynnis

    Admirál je taky krásnej. Mně se nejvíc líbí otakárek fenyklový, batolec duhový, babočka osiková a perleťovec stříbropásek. Zrovna ty poslední 2, těch sme kdysi na chatě měli, perleťovci na bodlácích a osikové často seděli na stromech a sály mízu. Fenyklový se kdysi objevoval často na zahradě, jen batolce bylo hodně vzácné vidět. Ale to všechno min.20let zpátky. Dneska je jich bohužel čim dál míň.

0 Pings & Trackbacks

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.