Satina v zimním hávu

Nádherně nasněžilo a já prostě neodolal. Musel jsem se zajet podívat, jak vypadá Satina v zimním hávu. Měl jsem cestu kolem a nápad to byl bezprostřední, takže jsem hodil do auta fotobatoh a bez nějakého plánování vyrazil. Přestože přes noc napadlo krásných 25 cm sněhu, byl jsem po příjezdu na místo mile překvapen, že všechny (i lesní!) cesty jsou protažené. U Rajské boudy bylo sice parkoviště prázdné, ale proč bych šlapal takový kus, že?! Když je cesta upravená, dojedu si až na místo – ke Korýtku, řekl jsem si. V půlce kopce jsem si uvědomil, že mám vlastně jen přední náhon a ten kopec je docela prudký. Touha dojet nahoru byla silnější, ale cca. 200m před korýtkem auto řeklo dost. Hmm, takže vycouvat až dolů. Paráda. Po několika minutách nadávání si do lenocha a procvičování krční páteře jsem auto zaparkoval hned u mostku u horské chaty Rosa.

Nechuť jít do toho kopce byla tak silná, že jsem si řekl, vezmu to lesem. Vyšlapaná cestička vedla podél Satiny, ale druhou stranou. No co, někde pak přejdu. Hmm, nepřešel jsem.  Došel jsem ale k památníčku, kde vyšlapaná cestička končila. Koukal jsem na to jak z jara, protože jsem vůbec nevěděl, že tam něco takového vůbec je.

Památníček u Satiny Památníček u Satiny

Když jsem zjistil, jak vysoko nad Satinou vlastně jsem a tím zasněženým srázem jsem se opravdu sklouznout nechtěl, vydal jsem se na hlavní cestu, která byla cca. o nějakých 15 – 20m výše. Lezl jsem to asi 10 min. Po úvodní lekci ze zimního alpinismu jsem byl konečně na cestě. No co, tak se projdu k menšímu vodopádu, který je výše u mostku a po cestě zpět druhou stranou se zastavím na Satině.

Malý vodopádek byl ještě skoro celý pod ledem a sněhem. Nicméně led byl už celkem křehký, tak nějaké postávání na jednom místě se příliš nevyplácelo. Ale i tak jsem nějakou fotku udělal, moc se nezdržoval a zamířil k Satině.

Malý vodopád na Satině u mostu Malý vodopád na Satině u mostu

Sestup lesem od korýtka opravdu stál za to. Po této zkušenosti rozhodně jdu koupit nesmeky. Pokud je nemáte, vůbec nedoporučuji v tuto roční dobu jít touho cestou. Každý krok dolů je sázka do loterie a kdyby tam nebyly trčící kořeny stromů a malé stromky, byl bych dole mnohem rychleji. Akorát nevím, zda v jednom kuse. Ta malá dávka adrenalinu za to ale stála. Sníh pod bundou, na zádech, v nohavicích a já nevím, kde všude nepříjemně studil, ten pohled  na zasněženou Satinu mně však naplnil pocitem uspokojení.

Vodopády na Satině v zimě Vodopády na Satině v zimě Vodopády na Satině v zimě Vodopády na Satině v zimě

Na některé záběry by to chtělo širší ohnisko, ale měl jsem s sebou jen základní zoom a polarizační filtr. I tak jsem si užil necelou hodinku focení. Nikde nebyla ani noha – parádní relax.

Zamrzlé vodopády na Satině v zimě

Překvapivě málo vody mi dovolilo bez větších potíží fotit ze všech stran. Zbytky ledu na vodopádu po mrazivých dnech a čerstvě napadaný sníh dodaly Satině na kráse.

Ve snaze ušetřit se několika pádů jsem se vydal na cestu zpět podél toku lesem. Nikdo tam přede mnou nešel, takže jsem šel víceméně po paměti. Nebylo to tak hrozné jako ten sestup, ale opět by se hodily nesmeky. Místy byly zamrzlé drobné přítoky, které pod sněhem nebyly vůbec vidět. Už vím, od čeho je ta modřina na stehně.

Z krátkého zastavení na Satině byla nakonec okružní tůra kolem vodopádů zhruba na čtyři hodiny. Ale nelituju, stálo to zato. Takže pokud nevíte, co o víkendu, nezapomenete si vzít s sebou příslušené vybavení na pobyt v zimě na horách (ne jako já!), určitě zajeďte kouknout. Pokud jste lyžaři, ski areál Malenovice, který je hned vedle, byl téměř prázdný. Proč to tedy nespojit třeba s příjemnou lyžovačkou.

Pár zájemců o workshop v Beskydech se mně snažilo přesvědčit, že i v zimě klidně pojedou. Myslím si, že tak dobrou pojistku, aby pokryla všechna rizika opravdu nemám. Takže počkáme do jara.

Tapety na plochu

Pro ty z vás, kteří se v těchto dnech na Satinu nedostanou jsem připravil tapety na plochu. Můžete se tak těšit pohledem na zimní satinu na vašem PC.

Tapety na plochu – Vodopády na Satině v zimě.

1920x1080px

1920x1080px

2560x1600px

2560x1600px

Tomáš Drozd

fotograf a lektor kurzů fotografování
lektor

Fotografování jsem se začal aktivně věnovat v roce 2001. Od roku 2008 pravidelně lektoruji kurzy fotografování pro začínající a mírně pokročilé fotografy. V roce 2012 začínám pořádat také vlastní kurzy fotografování v Ostravě – Kurzyfoceni.cz.

Jako fotograf na volné noze se věnuji převážně fotografování svateb a portrétní fotografii.

Rubriky
2 Comments
  1. Jana Vavricová

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaký fotoaparát bych si měla pořídit, abych mohla navštívit Váš kurz? Mám jen digitální fotoaparát ” Canon”.
    Děkuji za odpověď.
    Jana Vavricová , Ostrava

0 Pings & Trackbacks

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.